media
media

Dolabınızı organize etme konusunda endişelenmeyin! Size vereceğimiz ipuçları bir sabah uyandığınızda gardırobunuzun size kızgın bir boğa gibi görünmesini engelleyecek. Unutmayın, dolabınızın bakımı her zaman devam eden bir süreç olacaktır. Çünkü bir yandan dolabınıza yeni kıyafetler girerken diğer yandan kullanmadığınız kıyafetler dolabınızdan çıkacak. Siz de yeni düzenlemeler yapmak zorunda kalacaksınız. Bu yazıyı dikkatle okuduğunuzda yapacağınız düzenlemeler 20 dakikadan fazla zamanınızı almayacak. Hadi başlayalım!

1) Giysilerinizi Kategorilere Göre DüzenleyinGiysilerinizin dağınıklığını gidermenin hızlı ve kolay yolu, onları türlerine göre ayırmaktır. Sahip olduğunuz her giysiyi bazanın altında dağ gibi biriktirmek, sandığınız kadar verimli bir yol olmayabilir. Bunun yerine tüm kıyafetlerinizi pantolonlar, elbiseler, diğer üst giyimler, aksesuarlar veya iç giyim gibi kategorilere ayırın. Bu yöntem neden önemlidir? Çünkü benzer kıyafetleri bir arada görmek doğru giysiyi bulabilmek için kıyaslamayı kolaylaştırır. Ayrıca artık giymeyeceğiniz kıyafetlerinizden daha erken kurtulmanıza yardımcı olur. Bu arada çok sevdiğiniz ve sık kullandığınız kıyafetlerinizi en üste koymayı unutmayın.

2) Dolabınızı Boşaltın ve TemizleyinKıyafetlerinizin kategorilere ayırmanın önemini vurguladıktan sonra ilk iş olarak dolabı tamamen boşaltıp temizleyin. Temizleme sırasında dolabınızda veya duvarın dolap içinde görünen kısımlarında hasar oluşmuşsa onarımını yapın. Gevşemiş vidaları gözden geçirin. Ayrıca bu temizlik giysilerin arasında yaşamayı seven sevimli böcekleri de farketmemizi ve önlem almamızı sağlar. Bu arada da artık kullanmayacağınız ve başkalarının faydalanmasını sağlayacağınız kıyafetlerinizi de ayırmış olursunuz.

3) Hayal Gücünüzü KullanınTam kapsamlı tüm şartlara hazır bir dolap alacak maddi durumunuz olmayabilir. Hali hazırda elinizde bulunan dolabınızdan en yüksek verimi alabilmeniz için hayal gücünüzü kullanmanız yeterli.

Çok fazla dikey alanınız varsa mutlaka askılardan faydalanın. Dolabınızın çok zor ulaşılacak rafları varsa buralara hangi giysilerinizi koyacağınızı mutlaka önceden planlayın. Plaj kıyafetlerini, mayoları ve şapkaları saklamak için büyük plastik kutular kullanmayı mutlaka deneyin. Çok fazla rafınız varsa ve yeterince asma yeriniz yoksa bir kaç rafı çıkarabilir ve bunun yerine duvarlara kancalar asabilirsiniz.

Unutmayın, olasılıklar sonsuzdur.

4) Hassas ve Gösterişli Kıyafetlerinizi AsınSahip olduğunuz her bir tişörtü asmak için yeriniz olabilir. Peki ya yoksa? O zaman sizin için diğerlerine göre daha değerli ve hassas olan kıyafetlerinizi öncelikli olarak asın. Bu kıyafetler genel olarak elbiseler, etekler veya iç çamaşırları gibi hassas eşyalar, takım elbise gibi süslü eşyalar, mont ve ceket gibi dik durması gereken parçalardır.

5) Askılarınızı Koordine Edin


Dolabınızı planlamak sadece uygun yerlere uygun eşyalarınızı koymak değildir. Mutlaka göz zevkine hitap etmesi gerekir. Bu yüzden dolabınızda kullanacağınız askılar gerek cins olarak gerekse renk olarak birbirine uyumlu olmalıdır. Örneğin asmak için ağır giysileriniz varsa ince plastik askılar yerine daha sağlam askılar tercih edin.  Çok sayıda kaygan ipek bluzunuz varsa ahşap askılardan uzak durun.

6) Kot Pantolon ve Kazak Gibi Kalın Eşyaları Üst Üste Koyun.Normal giysilerden daha hacimli olan kazakları ve kot pantolonları üst üste koyarak ( tabiki ayrı yığınlar halinde ) az sayıda olan değerli çekmecelerinizi ve askı yerlerinizi başka giysilere ayırabilirsiniz. Kazaklar ve kot pantolonlar sağlam ve kalın oldukları için raf alanlarınızda mükemmel istifler oluştururlar. Üst üste koyduğunuzda çökmez, kırışmaz ve şekillerini kaybetmezler. Ayrıca üst üste duran kazaklarınızı veya kot pantolonlarınızı net bie şekilde görebilecek ve kolayca seçim yapabileceksiniz.

7) Tişörtleri, Pijamaları ve Spor Kıyafetlerinizi Saklama Kutularına KoyunPamuklu gömlekler, taytlar, şortlar ve pijamalar gibi kıyafetler kolayca rulo haline gelebilip ince bir hal alabilirler. Doğru yaparsanız bu teknik büyük bir alan tasarrufu sağlar. Daha yumuşak ve daha ince giysilerinizi katlamak ve üst üste koymak yerine ikiye katlayın veya rulo haline getirin. Böylece ayakkabı kutularına, tel sepetlere veya şeffaf kutulara rahatlıkla sığacaklar.

8) En Çok Kullandığınız Kıyafetleri Göz Hizasında SaklayınDüzenli olarak giydiğiniz her şeyi dolabınızın ortasında göz hizasında tutun. Böylece sabahın erken saatlerinde henüz kahvenizi içmemiş olmanıza rağmen bile aradığınızı bulabilirsiniz. Daha az kullandıklarınızı ise daha üstlere veya daha altlara koyun. En az kullandıklarınızı ise en üst rafa koyun.

9) Renk Uyumuna Dikkat EdinHaklısınız, giysilerinizi renklerine göre sıralamak sıkıcı olabilir ama giyeceğiniz kıyafete karar vermek veya onu bulmak çok daha kolay hal alır. Özellikle de görselliğe önem veren bir insansanız...

Gökkuşağındaki renkleri sırasıyla uyarlamaya çalışıp çıldırmanıza gerek yok. Bu işi genel olarak yapmanız işleri daha kolay hale getirir.

10) İç Çamaşırlarınız İçin Çekmece Ayraçları KullanınÇekmece ayraçları çekmecenizi her açtığınızda gülümsemenizi sağlayacak şekilde bir düzen sağlar ve çamaşırlarınızın ne zaman yıkanması gerektiği konusunda size fikir verir. Bu alanlardan en üst düzeyde faydalanabilmek ve her şeyi kısa sürede görüp karar verebilmek için çoraplarınızı, taytlarınızı, iç çamaşırlarınızı ve kemerlerinizi mutlaka sarılmış hale getirin. Estetik açıdan hoş ve işlevsel.

11) Takı ve Aksesuarları Asmak İçin Duvarın Boş Kısımlarından YararlanınÖzellikle gardırobunuzun sağ veya sol tarafında boş bir duvar alanınız varsa bu iyi haber. Kemer, takı, şapka veya kravatgibi aksesuarları asmak için bu alanı kullanın. Bu alanlar için çivi veya havlu askısı bile kullanabilirsiniz. Aslında duvarın bu boş kısmı için çok daha yaratıcı fikirler ortaya koyabilirsiniz. Biraz düşünmeniz yeter.

12) Giyinme Sırasına Göre Çekmece İçeriklerinizi DüzenleyinÖnemli miktarda kıyafet barındıran bir şifonyer yada çekmeceniz varsa bunları nasıl düzenleyeceğiniz konusunda akıllı olun. Üst çekmecede iç çamaşırlarınızla başlayarak alt çekmecelere doğru sırasıyla pantolon ve daha sonra üst kıyafetler olarak devam edin.

13) Kıyafetlerinizi Ne Sıklıkla Giydiğinizi Anlayabilmek İçin Askılarınızı Geriye Doğru ÇevirinBu basit dolap hilesi sayesinde hangi kıyafetleri sıklıkla giydiğinizi, hangilerine hiç dokunmadığınıza çok kısa sürede karar vereceksiniz.

Tüm askıları önce geriye çevirin. Kıyafetleri kullandıkça kullandıklarınızın askılarını öne çevirin. Böylece altı ay veya bir sene sonra hangi kıyafetlerinizi ihtiyacı olanlara vereceğiniz belli olacağı gibi en sevdiğiniz kıyafetleri de daha kolay bulabileceksiniz.

  • 08.02.2021
  • Kategori: Giyim
  • Yorumlar: 1
Yorumlar: 1
Anna Key 01-09-2015 20:52
Lorem ipsum dolor, sit amet consectetur adipisicing, elit. Consectetur maxime facere nesciunt recusandae ut vitae. Vitae harum quam, repudiandae. Doloremque neque voluptate dolores assumenda, sint, maxime sed mollitia voluptates cum?
Bir Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen tüm gerekli alanları doldurun.*